Сэдэв: 10-ийн дотор нэмэх
Зорилго: -Үйлдлийн гишүүдийг нэрлэж сурна
-Үйлдлийг эмх цэгцтэй бичиж бодож сурна
-Тооцоолох аргад суралцана
-Өнгийг таних, нэрлэх, ялгана
Хичээлийн үе шат | Суралцагчийн сурах үйл | Хугацаа | Багшийн сэдэлжүүлэх үйл |
Өмнөхийг сэргээн санах | -Цифрийг өрж тавина -Үйлдлийн тэмдгийг нэрлэж ялгана | 5 мин | Багш 7, 4, 6, 5 гэх мэт цифр хэлнэ |
Шинэ мэдлэг бүтээх | -Ажиглах -Ярилцах -Тооцоолох -Бичих | 25 мин | Бэлтгэсэн үзүүлэнг тайлбарлана 2 түвшингээр даалгавар дээр ажиллана |
Шинэ мэдлэг бататгах | -Сурч мэдсэнээ бусадтай хуваалцаж санал бодлоо солилцох | 8 мин | Яаж санаа бодлоо солилцох аргыг нь хэлж өгнө. |
Үнэлгээ | Рубрикээр өөртөө үнэлгээ дүгнэлт өгөх | 2 мин | Үнэлгээний аргачлалыг тайлбарлана |
Сэдэв. Мэдээллийг хаанаас олж авч болох вэ?
Зорилго: мэдээллийг ямар ямар эх сурвалжаас хэрхэн олж авч амьдралдаа ашиглах талаар мэдлэгтэй болно.
Зорилт: сонсоно, бодно, сэтгэнэ, харилцан ярилцана
Хичээлийн үе шат | Суралцагчийн хийх үйл | Хугацаа | Багшийн сэдэлжүүлэх үйл |
Давтах | Харилцан санал бодлоо солилцох | 5 мин | Сурагчдын санал бодлыг сонсон харилцан ярилцах |
Шинэ мэдлэг бүтээх | Хамгийн хэрэгцээтэй мэдээллийг олж авах | 20 мин | Мэдлэг бүтээх үйл ажиллагааг чиглүүлнэ |
Бататгал | Олсон мэдлэгээ бусдад дамжуулах | 10 мин | Нэмэлт мэдээлэл өгөх |
Дүгнэлт | Мэдээллээ амьдралд ашиглах, туршлага хуримтлуулах | 15 мин | Туршлага солилцох |
Мэдээллийн эх сурвалжаар хийгдсэн биет үзүүлэн
-Гар утас
-ТВ
-Радио
-Сонин, сэтгүүл
Сэдэв: Цэцгийн сав
Зорилго: Цэцгийн сав хийх
Зорилт: зурна, хайчилна, наана, чимэглэнэ, холбогдох мэдээллийг олж авах
Хичээлийн үе шат | Суралцагчийн хийх үйл | Хугацаа | Багшийн сэдэлжүүлэх үйл |
Өмнөхийг сэргээн санах | Цэцгийн сав ямар хэлбэртэй, өнгөтэй байхыг ажиглах | 5 мин | Цэцгийн савны зургийг олон янзаар харуулна |
Шинэ мэдлэг бүтээх | -материал сонгоно -зурна -хайчилна -наана | 8 мин | Багш саван дээр зургийг яаж будах аргыг биетээр үзүүлнэ |
Бататгал | Бие дааж цэцгийн савыг чимэглэнэ | 20 мин | Чимэглэлийн аргуулыг хэлж өгнө. Зарчмыг биеэр үзүүлнэ. |
Үнэлгээ | Суралцагчид рубрикээр өөрийн үнэлгээ хийнэ. | 10 мин |
|
Сэдэв: Ус чандмань эрдэнэ
-Усны төрөл, хэрэглээг мэдэх
-Бохирдлоос усыг хамгаалах
Суралцагчдын сурах үйл | Хугацаа | Багшийн сэдэлжүүлэх үйл |
-усны тухай амьдралын мэдлэгээ сэргээн санах, /гол мөрөн, булаг, шанд, рашаан ус гэх мэт/ | 5 мин | Усны дуу чимээг сонсгох, мэддэг зүйлээ хамтран ярилцах |
-усны төлөв, байдлыг ярилцах /хий, шингэн, хатуу/ -гадаргын ус гүний усаар харгалзах тест ажиллах | 25 мин | Далай тэнгисийн ба цэвэр усны хувийг графикаар үзүүлэх |
-усыг бохирдлоос хамгаалах сэдвээр ярилцлага зохион байгуулах | 8 мин | Монгол орны 240 гаруй гол горхи устаж үгүй болж байгаа, энэ юутай холбоотой вэ гэсэн асуулт тавих |
-усны тухай эсээ бичих -усны хэрэглээгээ /өдөр, сараар/тооцох | 2 мин | Эсээг яаж бичих, усны хэрэглээг яаж тооцох аргачлалыг тэмдэглүүлэх |
Сэдэв:эрүүл хүнс
Зорилт | Хичээлийн үе шат | Суралцагчийн сурах үйл | Багшийн сэдэлжүүлэх үйл | Хугацаа | Үнэлгээ | |||
Эрүүл хүнсийг зөв сонгож хэрэглэх | Өмнөхийг сэргээн санах | -оньсого тааж хичээлийн сэдвийг гаргах -хүнсний тухай ярилцах | -оньсого бэлдэж өгөх -Та та тунгаг яаж явуулахыг биеэр үзүүлэх | 3 мин | 7 | 5 | 3 | 1 |
-шинэ мэдлэг бүтээх | -эрүүл хүнсний ач холбогдлын талаар ярилцах -зураг зурах, шүлэг зохиох | -нэмэлт мэдээлэл өгөх | 25 мин |
|
|
|
| |
-шинэ мэдлэгээ бататгах | -ажиглалт хийх -санал, зөвлөмж боловсруулах -үгийн сүлжээ бөглөх |
| 8 мин |
|
|
|
| |
Үнэлгээ | Өөрийн үнэлгээ |
| 4 мин |
|
|
|
| |
Гэрийн даалгавар | Эсээ бичих |
|
|
|
|
|
|