2011-08-31
Дүйцсэн сургалтын хөтөлбөрөөс
Дүйцсэн сургалтын хөтөлбөрөөр /бага боловсрол/ суралцагчдад харилцах, эрдэмших, амьдрах ухааны, нийгэмших цогц чадамжуудыг төлөвшүүлэхэд чиглэгдсэн сургалтын хөтөлбөрөөс... 

 

Сэдэв: 10-ийн дотор нэмэх

Зорилго: -Үйлдлийн гишүүдийг нэрлэж сурна

-Үйлдлийг эмх цэгцтэй бичиж бодож сурна

-Тооцоолох аргад суралцана

-Өнгийг таних, нэрлэх, ялгана

 

Хичээлийн үе шат

Суралцагчийн сурах үйл

Хугацаа

Багшийн сэдэлжүүлэх үйл

Өмнөхийг сэргээн санах

-Цифрийг өрж тавина

-Үйлдлийн тэмдгийг нэрлэж ялгана

5 мин

Багш 7, 4, 6, 5 гэх мэт цифр хэлнэ

Шинэ мэдлэг бүтээх

-Ажиглах

-Ярилцах

-Тооцоолох

-Бичих

25 мин

Бэлтгэсэн үзүүлэнг тайлбарлана

2 түвшингээр даалгавар дээр ажиллана

Шинэ мэдлэг бататгах

-Сурч мэдсэнээ бусадтай хуваалцаж санал бодлоо солилцох

8 мин

Яаж санаа бодлоо солилцох аргыг нь хэлж өгнө.

Үнэлгээ

Рубрикээр өөртөө үнэлгээ дүгнэлт өгөх

2 мин

Үнэлгээний аргачлалыг тайлбарлана

 

 

Сэдэв. Мэдээллийг хаанаас олж авч болох вэ?

Зорилго: мэдээллийг ямар ямар эх сурвалжаас хэрхэн олж авч амьдралдаа ашиглах талаар мэдлэгтэй болно.

Зорилт: сонсоно, бодно, сэтгэнэ, харилцан ярилцана

Хичээлийн үе шат

Суралцагчийн хийх үйл

Хугацаа

Багшийн сэдэлжүүлэх үйл

Давтах

Харилцан санал бодлоо солилцох

5 мин

Сурагчдын санал бодлыг сонсон харилцан ярилцах

Шинэ мэдлэг бүтээх

Хамгийн хэрэгцээтэй мэдээллийг олж авах

20 мин

Мэдлэг бүтээх үйл ажиллагааг чиглүүлнэ

Бататгал

Олсон мэдлэгээ бусдад дамжуулах

10 мин

Нэмэлт мэдээлэл өгөх

Дүгнэлт

Мэдээллээ амьдралд ашиглах, туршлага хуримтлуулах

15 мин

Туршлага солилцох

 

Мэдээллийн эх сурвалжаар хийгдсэн биет үзүүлэн

-Гар утас

-ТВ

-Радио

-Сонин, сэтгүүл

 

Сэдэв: Цэцгийн сав

Зорилго: Цэцгийн сав хийх

Зорилт: зурна, хайчилна, наана, чимэглэнэ, холбогдох мэдээллийг олж авах

Хичээлийн үе шат

Суралцагчийн хийх үйл

Хугацаа

Багшийн сэдэлжүүлэх үйл

Өмнөхийг сэргээн санах

Цэцгийн сав ямар хэлбэртэй, өнгөтэй байхыг ажиглах

5 мин

Цэцгийн савны зургийг олон янзаар харуулна

Шинэ мэдлэг бүтээх

-материал сонгоно

-зурна

-хайчилна

-наана

8 мин

Багш саван дээр зургийг яаж будах аргыг биетээр үзүүлнэ

Бататгал

Бие дааж цэцгийн савыг чимэглэнэ

20 мин

Чимэглэлийн аргуулыг хэлж өгнө. Зарчмыг биеэр үзүүлнэ.

Үнэлгээ

Суралцагчид рубрикээр өөрийн үнэлгээ хийнэ.

10 мин

 

 

Сэдэв: Ус чандмань эрдэнэ

-Усны төрөл, хэрэглээг мэдэх

-Бохирдлоос усыг хамгаалах

Суралцагчдын сурах үйл

Хугацаа

Багшийн сэдэлжүүлэх үйл

-усны тухай амьдралын мэдлэгээ сэргээн санах, /гол мөрөн, булаг, шанд, рашаан ус гэх мэт/

5 мин

Усны дуу чимээг сонсгох, мэддэг зүйлээ хамтран ярилцах

-усны төлөв, байдлыг ярилцах /хий, шингэн, хатуу/

-гадаргын ус гүний усаар харгалзах тест ажиллах

25 мин

Далай тэнгисийн ба цэвэр усны хувийг графикаар үзүүлэх

-усыг бохирдлоос хамгаалах сэдвээр ярилцлага зохион байгуулах

8 мин

Монгол орны 240 гаруй гол горхи устаж үгүй болж байгаа, энэ юутай холбоотой вэ гэсэн асуулт тавих

-усны тухай эсээ бичих

-усны хэрэглээгээ /өдөр, сараар/тооцох

2 мин

Эсээг яаж бичих, усны хэрэглээг яаж тооцох аргачлалыг тэмдэглүүлэх

 

Сэдэв:эрүүл хүнс

Зорилт

Хичээлийн үе шат

Суралцагчийн сурах үйл

Багшийн сэдэлжүүлэх үйл

Хугацаа

Үнэлгээ

Эрүүл хүнсийг зөв сонгож хэрэглэх

Өмнөхийг сэргээн санах

-оньсого тааж хичээлийн сэдвийг гаргах

-хүнсний тухай ярилцах

-оньсого бэлдэж өгөх

-Та та тунгаг яаж явуулахыг биеэр үзүүлэх

3 мин

7

5

3

1

-шинэ мэдлэг бүтээх

-эрүүл хүнсний ач холбогдлын талаар ярилцах

-зураг зурах, шүлэг зохиох

-нэмэлт мэдээлэл өгөх

25 мин

 

 

 

 

-шинэ мэдлэгээ бататгах

-ажиглалт хийх

-санал, зөвлөмж боловсруулах

-үгийн сүлжээ бөглөх

 

8 мин

 

 

 

 

Үнэлгээ

Өөрийн үнэлгээ

 

4 мин

 

 

 

 

Гэрийн даалгавар

Эсээ бичих

 

 

 

 

 

 

 

 


Бичсэн: EDUCATION | цаг: 15:21 | Багшийн боловсролд
Холбоос | email -ээр явуулах | Сэтгэгдэл(0)
Сэтгэгдэл:


Сэтгэгдэл бичих
Энэ блог 1736903 удаа нээгдэв.



:-)
Спэм хамгаалалт:
   
 
xaax